Radyo ve Televizyon

Televizyon Spikerliği

Televizyon spikeri dendiğinde akla ilk gelen dış görünüştür. Pek çok kimseye “Bir televizyon spikeri sizce nasıl olmalıdır?” diye sorulsa, alınacak cevap aşağı yukarı aynıdır. Çoğunluk, spikerlik mesleğini yapanın erkekse yakışıklı, bayansa güzel olması gerektiğini söyleyecektir.
Bütün bu istedikleri seyirciye en doğal hakkıymış gibi gelir. Aslında hakkıdır da… Ancak, bir televizyon spikerinde çok gerekli olan başka özellikler de aranmalıdır. Ve bu özelliklerin tümünü kendinde toplayabilecek kişiler de çok ender çıkar.
Onun için, örneğin en başta akla (seyircinin aklına) gelen özellik olan güzellik faktörüne fazla sahip olmayan bir kişi de çok başarılı bir televizyon spikeri olabilir. Bunun yorumunu yapmaya çalışmadan önce, bir spikerde bulunması gereken en önemli özellikleri bir spiker gözü ile inceleyelim.
İlk önce şunu söyleyelim ki seyircinin güzel, yakışıklı deyimleri ile tanımladığı “düzgün görünüş”, bizim dilimizde “düzgün görüntü” diye adlandırılır. Bizde önemli olan kişinin “sokaktaki görünüşü” değil, “ekrandaki görüntüsü” dür. Herhangi bir kişi çok yakışıklı, çok güzel olabilir. Ama bu durum, onun görüntüsünün de mutlaka düzgün olacağı anlamına gelmez. Halbuki herkes bir spikerin ekrandaki görüntüsünü görür. Kimi zaman çok güzel bir kişinin iyi görüntü vermemesini, buna karşılık çok güzel olmayan bir kişinin de iyi görüntü vermesini, fotojenik olup olmamak durumuna benzetebiliriz.
Aslında, rahatsız edici bir görüntüsü olmamak koşulu ile bir spikerin başarılı olmasında “çok iyi görüntüye sahip olmak” tan çok daha önemli faktörler vardır. Ayrıca çeşitli program tipleri için, çeşitli spiker tipleri gereklidir. Pek çok programda, “düzgün görüntü” yerini “inandırıcı bir tip” görüntüsüne bırakır. Bu son tipin ise düzgün olması koşulu yoktur. Özellikle İngiliz ve ABD televizyonlarında yer bulan bir görüşe göre de düzgün olmasa bile ciddi görünüşlü tipler bazı programlarda çok inandırıcı olmaktaymış.
Bir televizyon spikerinin başarılı olabilmesi için bir sinema aktör veya aktrisine benzemesine gerek yoktur. Sinemada çok değişik karakter tipleri vardır. Oysa bir televizyon anonsör veya spikeri için az da olsa yine de belli kalıplar vardır. Televizyondaki tüm anonsör ve spikerler bu kalıplara uymak durumundadırlar. Bu kalıplar asla televizyon yöneticileri tarafından gereksiz olarak konulmuş değildir. Bunlar, uzun denemeler sonucu tüm Batı Dünyası Televizyonlarında bu iş için uygunluğu saptanmış kalıplardır. Bir televizyon spikeri, samimi aynı zamanda kibar, sempatik ama ölçülü, efendi görüntülü olmalıdır. Kuşkusuz içe dönük bir kişilik bir televizyon spikeri için uygun değildir. Tam tersine dışa dönük, renkli ama asla iddialı olmayan bir kişiliği olması avantajlıdır. Aslında iddialı bir tip hiçbir zaman hoş görülmez. O halde bir televizyon spikeri için, hiçbir yönü ile kutuplaşmamış, dengeli bir kişilik görüntüsü en uygunudur. Ayrıca belirgin bir fiziki eksikliği de olmamalıdır.
Spiker, sözlük anlamı ile konuşmacı demektir. Genellikle herhangi bir dilde spikerlik yapanlar o dili en iyi konuşan kişilerdir. Herhangi bir kimse konuştuğu dili en güzel şekliyle radyo- televizyon spikerlerinden duymalıdır.
Zira konuşmacının (spikerin) görevi her şeyden önce kendi dilini hatasız ve güzel konuşmak, bu konuda halka öncülük etmektir.
Konuşması hatasız ve güzel olmayan bir kişi hiçbir zaman spiker olamaz.
Konuşmanın hatasız olabilmesi için, ilk önce konuşulan dili eksiksiz bilmek mutlaka gereklidir.
İkinci olarak da güzel konuşabilmek için, ses, ağız ve kulak yeteneği bulunmalıdır.
Spikerlik mesleğinin en önemli özelliği diksiyonun hatasız olmasıdır. Fakat bunun yanı sıra mutlaka belli bir kültür düzeyinin üstünde olmalıdır. Televizyon spikeri inandırıcı olabilmek için okuduğu metni çok iyi değerlendirmek zorundadır. Televizyonda metin değerlendirmek çok önem taşır. Spiker okuduğu metni görünüşü ile de değerlendirmelidir. Sesinin tonu ile görünüşü uyum halinde olmayan bir kimse asla inandırıcı olamaz. Bütün bunları yapabilmek için de düzgün konuşmak, metni çok iyi anlayıp ona egemen olabilmek gereklidir.

45 Yorum

 1. duygu

  28 Temmuz 2009 at 10:42

  slm ben spiker olmak istiyorum ama nerden nasıl başlayacağımı bilemiyorum….
  Bana yardım eder mısınız lutfennnn sıze yalvarıyorum…. Küçüklüğümden beri hep spiker olmak istiyorum bana yardım eder de yol gösterirseniz çok mutlu olurum….SEVGİLERİMLE…

 2. melisa

  6 Ekim 2009 at 06:44

  umarım hayalin gerçekleşir

 3. arda

  15 Ekim 2009 at 08:46

  15 yaşındayım spor spikeri olmak istiyorum… şu an lise 2.ci sınıfdayım.Diksiyon dersleri alıp radyo-televizyon okumak istiyorum

 4. gizem

  25 Ekim 2009 at 05:31

  merhaba bende spiker olmak istiyorum şu an lise 2 öqrencisiyim gazeteciqi okuyorum ama okurken çok şaşırıyorum nasl bi eqitim almalıyım etkili konşma ve diksiyon dersleri alıyorm ama yinede heyecanlanıp şaşırıyorum pff

 5. CANSU

  29 Ekim 2009 at 23:57

  Bence beni spikerliğe çeken olumlu bir güç var. Ailemdende hep olumlu yorumlar alıyorum , onlardan beni değerlendirmelerini istiyorum.Gerçek bir spiker olacağıma inanıyorum ve her en az 5-6 saatimi bu konu hakkında araştırmaya harcıyorum ve bana bir yol gösterilmesini istiyorum!!!

 6. Furkan

  31 Ekim 2009 at 13:00

  Arkadaşlar spiker olabilmek için öncelikle diksiyonunuzun hatasız olması dili iyi konusabilmeniz gerekir,bende spiker olma yalonda ilerliyorum.Yakında diksiyon kursundan alacağım sertifika ile özel spikerlik ve sunuculuk eğitimine katılacağım.Ordan sonra taleplere göre spiker olabiliriz

 7. kübra

  28 Kasım 2009 at 00:34

  9 yaşımdan bu yana kadar hep spiker olmak istedim , istiyorum.Düzgün konuşabiliyorum.Kültürel çalışmalar da hep sunucu olurdum.Konuşmamı beğenirler.Güzel bir suratım da var.Kendimi beğenmiş değilim.Aynanın karşısına geçip ,kolonya şişesini elime alıp mikrofon yapıp , program sunardım.9 yaşında iken.Şuan 12 yaşındayım Allah izin verirse kararımdan vazgeçmeyip spiker olmak istiyorum.Hiç olmazsa da bir muhabir.

 8. kübra

  28 Kasım 2009 at 00:36

  Fakat ailem senden birşey olmaz diyor.Ailemden 0 destek . Tek destek, öğretmenler (birkaçı) ve de ben ….

 9. NURDANE

  2 Ocak 2010 at 04:30

  spiker olmak istiyorum lise 3.sınıftayım başaracağıma inanıyorunm tam bana göre bir meslek spikerlik mesleğine uygun bir insanım Nurdane ve Emel

 10. savaş

  24 Mart 2010 at 00:02

  mrb ben bodrum dan savaş 20 yaşındayım ve 7 yaşımdan beri futbol spikerligi hayalim var ve amatör olarak yapıyorum mac anlatışımı arkadaslarım emre tiveve benzetiyor napmam lazım artı yeteneyimi nasıl göstere bilirim saygılarla efendim…

 11. elin

  5 Mayıs 2010 at 02:33

  televizyon spikeri olabilmek için hangi liesye gidebilirim?
  Ne olur yazın şuraya…çünkü 8 deyim çok olmak istiyorum!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  bekliyorum…….

 12. nazmiye

  7 Haziran 2010 at 06:14

  ben magazin muhabiri olmak istiyorum hangi ünv. okumalıyım şuan aöf birinci sınıf muhasebe okuyorum ne yapmalıyım?

 13. alp

  8 Haziran 2010 at 03:11

  mrb bn 14 yasındayım bnde spor spikeri olmak istioyrum ve bu konuda yeteneğimin olduğnu düsünüyorum sürekli evde kendi kendime mac anlatımı yapıyorum futbolu ve diğer sporları çok iyi takip ediyorum ama lisesine gitmek istiyorum ama puanım tutmuyor napmam lazım

 14. altay

  8 Temmuz 2010 at 16:45

  spikerlik yeteneğim var . bana nasıl yardımcı olabilirsiniz . cevap yazarsanız sevinirim .

 15. altay

  8 Temmuz 2010 at 16:46

  lise 3. sınıftayım merakım var spor spikerliğine . ders almak istiyorum .

 16. Gülgün Evci

  16 Ekim 2010 at 12:47

  Bende spiker olmayi cok istiyorum! Ya$im 20, avrupali türklerle cok dalga geciliyor, ben dogru düzgün bi programm yapmak, ve ona göre sunmak istiyorum;
  Avrupali Türkleri asalak gibi gösterip, te$hir ediyorlar, aksine cok kültürlü, okumu$ ve ekmegni ta$tan cikartan insanlariz biz!

 17. ayşegül

  19 Kasım 2010 at 04:08

  Donanımlı , ciddiye alınan bir spiker olabilmek için gerekli olan nitelikleri daha ayrıntılı bir şekilde açıklarsanız çok mutlu olurum.

 18. serap

  20 Kasım 2010 at 08:39

  yaa arkadaşlar bende spiker olmak istiyormm..ve bunun için n eyapmam gerektiğini bilimiyorm suan lise 3teyim..lise bitince yada bu yazz diksiiyon kursallarına katılıp en azından bir belgemin olmasını istiyorumm….başka neler gerektiği hakkkına bilginiz wrsaa?

 19. kenan

  26 Kasım 2010 at 04:28

  DÜZGÜN VE HIZLI KONUŞABİLME YETENEĞİNE SAHİBİM ..
  YAKIŞIKLILIK ANLAMINDADA GERÇEKTEN BAYA YAKIŞIKLIYIM..
  SPİKERLİK ÇOK İSTEDİĞİM BİR MESLEK.. İNŞ. HAYALLERİM GERÇEKLERŞİR..

  HEPİNİZ AEO ARKADAŞLAR 🙂

 20. kenan

  26 Kasım 2010 at 04:31

  bu arada yaşım 23

 21. merve

  1 Aralık 2010 at 00:33

  Bende spiker olmak istiyorum yeteneğim olduğunu düşünüyorum lise 4. sınıftayım cewaplarınızı bekliyorum..

 22. Rabia

  18 Aralık 2010 at 07:32

  Ben 8. sınıf öğrencisiyim.Spikerlik ya da sunuculuk yapmak istiyorum.Ben hangi liseyi, hangi bölümü, hangi üniversiteyi kısacası nasıl bir eğitim almam gerektiğini hiç bilmiyorum.Cevap yazarsanız takip ediyorum.Lütfen bir cevap yazın.

 23. Arzu

  1 Ocak 2011 at 08:36

  Merhaba, ben 23 yaşındayım her nedense spikerlige son 1 yıldır merak saldım. Önceden böyle bir isteğim yoktu ancak son 1 yıldır bu mesleği yapmayı acayip istiyorum. Sürekli gazetelerden haberler okuyorum spiker diliyle. Bu işi yapabilmek için özel televizyonların ilanlarına bakmak ve bu sınavlara girmek gerekiyor diye düşünüyorum. Bu yolda ilerleyen bütün arkadaşlara başarılar…

 24. ceren

  2 Ocak 2011 at 13:45

  Bende haber spikeri olmak istiyorum . bunun için ayrı bir yabancı dil gereklimidir ?

 25. SİBEL

  20 Ocak 2011 at 12:34

  merhaba arkadaşlar… Ben Gazi Üni. Gazetecilik 2. sınıf ğrencisiyim… Küçüklükten beri iyi bir muhabir ve spiker olmak istiyordum… şimdi TRT ‘de staj yapıyorum… ses tonum çok güzel ama kouşurken bazı harfleri yutuyorum ne yapmam gerekiyor….

 26. şevket

  27 Şubat 2011 at 09:28

  yaaa bende hava durumu spikeri olmak istiyorum ailemin desteği 0, ama öğretmenlerime açıldım ve öğretmenim bana haber programı sunmak amacıyla bir performans ödevi verdi va sundum öğretmenim beğendiğini söyledi fakat diksiyonum bozuk bunun için kurslarına gideceğim ama hangi lisede okumalıyım? (7. sınıfım) sorumu cevaplarsanız sevinirim 🙂

 27. hivdanur

  7 Mart 2011 at 11:03

  ben 13 yaşındayım ve haber spikeri olmak istiyorum türkçe öğretmenlerim hep yazıları bana okutuyor yani yetenekte var bu işin içinde.

 28. merve

  24 Mart 2011 at 22:48

  merhaba, 18 yaşındayım üniversiteye başlayacağım bunun yanı sıra spikerlik eğitimi almak istiyorum iyi düzeyde ingilizcem ve almancam var. spikerlik kursu almadan önce trt’nin düzenlediği bir sınava girmem gerekiyormuş diye duydum bu şart mı yoksa ücretli olarak bi kursa gittiğimde sertifikamı alıp iş başvurusu yapmam yeterli olur mu? bilgilendirirseniz çok memnum olurum teşekkürler

 29. meryem

  1 Nisan 2011 at 09:04

  mehaba arkadaslar ben lise 2.sinifa gidiyorum spikerlige su son 1 senede kafayi taktim cok istiyorum..galiba radyo televizyon fakultesi mezunu olmak gerekiyor ve spikerlik kursundanda mezun olmak gerekiyormus.ins sizlerinde hayelleri gercek olur benimde.bu arada bn yurt disinda bir turk okulunda egitim aliyorum ve azerbaycanliyim ama turkcem cok iyi cunku 10 senedir turkce egitim aliyorum sizce benim turkiyede calisma olasiligim ne kadar?yazarsaniz cok mutlu olurum…

 30. haydar

  12 Nisan 2011 at 12:17

  küçüklüğümden beri spikerliği istiyorum bnm eğer olsursam(inşaalah)en büyük hayalim fenerbahçemin stadının önünde stüdyoya bilgi vermek bilgileriniz varsa lütfen yazın yeteğimde vardır hayatım spordur spora dair son gelişmeleri takip ederim saygılarımla

 31. Besna

  17 Nisan 2011 at 06:15

  bizde okulda ingilizce olarak haber sunucaz nasıl sunmalıyım bilgi verirmisiniz ? lütfennn

 32. feruze

  17 Nisan 2011 at 08:50

  ben spiker olmak istiorum we internete sunmak istiorum am nasıl yapacağımı bilmiorum bazende hecandan çalıştıklarımı bile unutuorum. kamera karşısına geçince

 33. merve

  20 Nisan 2011 at 09:04

  herkese merhabalar.ben merve. gaziosmanpaşa üniversitesi bilgisayar programcılığı 2.sınıf öğrencisiyim.ben de burdaki diğer arkadaslar gibi haber spikeri olmak istiyorum.sorularım da aynı şekilde tabi.neler yapmamız lazım haber spikeri olabilmek için.aydınlatırsanız çok memnun olurum.bu konuda kendıme güvenim kesinlikle tamdır.daha önce sunuculuk yaptım ama sadece okulda.kendımı bu konuda geliştirmek istiyorum.sımdıden tesekkür edıyorum.

 34. spikerlik.org

  29 Nisan 2011 at 05:10

  Değerli Arkadaşlar,
  Birçok arkadaşımız kaç yaşında spikerlik eğitimi alabileceğini öğrenmek istiyor. Öncelikle liseden mezun olduktan sonra alınacak spikerlik eğitimi daha verimli olacaktır. Ancak, geçen süreç içinde genel kültürünüzü genişletmek için çaba harcamanızı önerebiliriz.
  Spikerlik eğitimiyle ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.spikerlik.com.tr adresini inceleyebilirsiniz.

 35. özge

  10 Mayıs 2011 at 04:34

  bnde spiker olmak istiyorum 8.sınıf öğrencisiyim ve bu yüzdden bir takım televizyon kurumlarına mesaj yolluyorum 😀

 36. ebru

  24 Mayıs 2011 at 08:40

  ben lise 3.sınıf öğrencisiyim..şu ana yabancı dil bölümünde okuyorum fakat burada pek meslek olmadığından ve çok haber spikeri olmak istediğimden bölümümü değiştirmek istiyorum..ama hangi bölüme gecmem gerektiğini, üniversitede hangi bölüme gitmem gerektiğini bilmiyorum..cevap bekliyorum teşekkürler..

 37. atşegül

  3 Haziran 2011 at 07:39

  Ben de haber spikeri olmayı çok arzulayanlardanım. Her gün gazeteyi elime alıp haber spikerliği yapmak en büyük zevkim. Lise 1. sınıftayım ve şimdiden haber spikeriliği için yapmam gerekenleri araştırıyorum. Bu siteye tesadüfüm de bu araştırmalardan birinin eseri. Bunun için iletişim fakültesi okumam gerektiğini biliyorum. Ancak boy kısalığı bu işi ne kadar etkiliyor ya da üniversite sınavında çok iyi bir iletişim fakültesi için ne kadar puan gerek ve bu işin sonrasın iş imkanı ne? İşte bunları merak ediyorum.

 38. zehra

  9 Haziran 2011 at 03:36

  benim en büyük hayallerimden birisi spiker olmak ben çok kararsızdım öncelrde faka şimdi araştırdım spikerlik tam bana göre ben daha 2.sınıftayken 23 nisandan bir öncesi gün bana bi kağıt verip bunu yarın düzgünce oku demişti hayal meya hatırlıyorum çok düzgün okumuştum ve şimdi spiker olmak istiyorum ailem arkadaşlarım ve öğretmenlerim bütün çevrem kararıma saygı duyuyor.

 39. rukiye

  7 Ekim 2011 at 06:54

  hayatta tek istediğim sunucu olmak ve kendime bu konuda cok güveniyorum

 40. zuhal

  25 Şubat 2012 at 00:45

  merhaba ben su an 6. sınıf öğrencisiyim bnm ve ailemin en büyük isteği bnm spiker olmam burda baya bi bilgilendim inşallah herkesin isteği gerçek olur

 41. ESRA

  27 Şubat 2012 at 09:33

  MERHABA
  Benimde küçüklüğümden beri hayalim haber spikeri olmak okumamın güzel olduğunu düşünüyorum.Peki spiker olabilmek için yabancı dil bilmek gereklimi?

 42. neslişah

  22 Kasım 2012 at 02:21

  galiba bu sayfayla pek alakası yok ama ben de savaş muhabiri olmak istiyorum.9.sınıftayım ve öğretmen lisesine gidiyorum.acaba hangi üniv.gitmem gerektiğini bilen biri var mı?:)

 43. ecenur

  4 Aralık 2012 at 06:35

  MERHABA
  ben spiker olmak için hangi okulları okumak gerekir

 44. bahar

  20 Temmuz 2013 at 02:10

  Bende büyünce spiker olmak istiyorum.kimsenin atamadığı imzaları ben atmak istiyorum.bu sene 8.sınıfa geçtim.hangi lisye gideceğimi bilmiyorum ama bu sene yurtdışına taşınıcağız umarım hayallerşmi orada gerçekleştirmeyi başarırım…

 45. büşra

  3 Ekim 2013 at 02:19

  Ben de 20 yaşındayım . Dogu akdeniz ünv. radyo sinema tv okuyorum ingilizce. aynı zamanda diksiyon dersleri alıyorum ve başarılı olacağıma inanıyorum hayalime adım adım ilerliyorum..
  hepinize başarılar arkadaşlar 🙂

Bir yorum da siz yazabilirsiniz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.