spikerlik

Spikerlik Açısından Ses

1. Şiddet Sesin kulağımıza yaptığı etkidir. Sesin şiddet açısından değişiklik göstermesi akciğerlerden çıkan hava akımının derecesine bağlıdır.
2. Yükseklik: Sesin tiz ya da pes (ince ya da kalın) olma özelliğidir. Akciğerlerden gelen hava akımıyla ses kirişlerindeki titreşim sayısına bağlıdır. Bun agöre pes ses (Göğüs ses), tiz ses (kafa sesi), orta ses olarak bölümlenirilir.
3. Tını: Şiddeti ve yüksekliği aynı olan sesleri birbirinden ayıran özelliktir. Sesin rengi olarak da tanımlayabiliriz. Açık tını, koyu tını, orta tını olmak üzere üçe ayrılır. Açık tını kafa sesiyle, koyu tını göğüs sesiyle, orta tını da rahat ve zorlamasız orta seslerle denk düşünülebilir.
Not: Her spiker ve sunucunun, konuşmanın içeriğine göre sesinin şiddetini, yüksekliğini ve tınısını ayarlayabilmesi gereklidir. Örneğin, hoş etki bırakan öyküler, masallar, içtenlik etkisi bırakan söyleşiyer için açık tınılı bir ses kullanılır. Mantıksal anlatıma dayalı metinler, özdeyişler orta tınıyla; umutsuzluklar, derin acılar, üzüntüler anlatılırken koyu tınıyla seslendirilir.

10 Yorum

 1. merve çetin

  4 Ağustos 2009 at 09:53

  Ben meslek lisesinde radyo televizyon okuyorum ve spiker olmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

 2. melike

  16 Ağustos 2009 at 13:26

  Merhaba . Benimde çocukluğumdan beri devam eden tek hayaldir , Haber Spikeri olmak. Radyo tv yi kazanmak istiyordum öss ye girdiğimde fakat İstanbul Üniversitesi/Gazeteciliği kazandım(2009öss). İngilizce kursuna ve seneyede bulduğum spikerlik ve sunuculuk kursunada gidicem. Ama yinede düşünüyorum gazetecilik bunun için gerçekten iyi bir yol mu…

 3. melda

  8 Eylül 2009 at 03:29

  bende ieride spikerik istiyrumm bana önerierde buunabiir misiniz hangi böümere gitmeiyimm şimdiden teşekkürer(===

 4. mustafa yaman

  11 Ekim 2009 at 11:19

  ben eğitim görmek istiyorum.bu işi yapmak istiyorum.

 5. sinem burcu

  22 Ekim 2009 at 04:57

  merhaba..istanbul avrupa yakasında oturuyorum..hangi diksiyon eğitim yerine gidebilirim?teşekkürler…

 6. gökçe

  12 Şubat 2010 at 04:12

  ben iletişim fakültesi mezunuyum. seslendirmen olarak bi süre okuldayken bu mesleği yapmaya çalıştım.ama eksikliklerimi tamamlamak ve kaliteli bir yayıncı olmak istiyorum… bu konuda bana önerebileceğiniz iyi kurslar varmı…tşk ederim..

 7. goncagül

  23 Haziran 2010 at 10:03

  Merhaba.Ben radyo,televizyon ve sinema 3.sınıf öğrencisiyim.Sunuculuk-spikerlik ve ayrıca diksiyon eğitimi aldım.Haber metinlerini iyi okuduğumu düşünüyorum,hızımı ve sesimi iyi ayarlıyorm.Yalnız ses tonumu nasıl daha fazla toklaştırabilirim?Bunun için bana çiğ yumurta bile yiyebileceğimi söylediler tabi ne kadar doğru bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim…

 8. mehmet

  16 Kasım 2010 at 11:58

  merhaba ben bir radyo programcısıyım ve hafta içi hergun 17.00-19.00 arası yayındayım yayının daha güzel geçmesi için neler yapabilirim…bilgilendirirseniz sevinirim.

 9. samet

  30 Kasım 2010 at 10:32

  ben bu mesleği yapmak için çok istekliyim eğtimini almak için sizlerden yardım istiyorum

 10. ALPER

  26 Ocak 2011 at 23:47

  mrblar ben ankarada hacettepe mezunuyum turizm bölümü ama spiker olmayı çok istiyorum yyardımcı olabilirseniz teşşekkürler

Bir yorum da siz yazabilirsiniz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.